Pripreme za polaganje stručnog ispita BZR
Kec grupa vas poziva da se prijavite na pripreme za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu koje će se održati od 20. 02. do 28. 02. 2025. u kombinaciji online predavanja i radionice uživo.
Novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu
Novi Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS“, broj 35/2023) koji je stupio na snagu 7. maja 2023. predviđa da poslodavac za poslove bezbednosti i zdravlja na radu može da angažuje samo lice koje je položilo stručni ispit za obavljanje poslova iz BZR. S obzirom da polaganje ispita podrazumeva veliki broj propisa, kako domaćih, tako i međunarodnih koje morate naučiti i praktičnih, primeljivih znanja kojima morate ovladati, ove pripreme će vam olakšari i ubrzati put do polaganja stručnog ispita iz BZR.
Prema Zakonu, poslodavci moraju uskladiti svoje poslovanje sa propisima iz oblasti bezbednosti i zdravlju na radu u roku od dve godine, odnosno do maja 2025. godine.
Pripreme za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova Bezbednosti i zdravlja na radu predviđene su tako da obuhvataju kompletnu materiju koja se polaže na ispitu u Upravi za bezbednost i zdravlje na radu. Pored 30 časova, u okviru priprema za polaganje ispita BZR dobijate i skriptu od 625 strana i radionicu na kojoj ćete stečena znanja primeniti u praksi kroz studije slučaja koje budete dobijali, kao i radionicu uživo na kojoj ćete se spremati za pismeni deo ispita.
Predavanja su interaktivna i predavači su vam uvek dostupni da odgovore na sva vaša pitanja i reše sve nedoumice. S obzirom da se većina naših polaznika nalazi u različitim gradovima, odlučili smo se za online predavanja kako bi svima vama bila dostupna mogućnost da se spremite za polaganje ispita iz BZR.
Predavanja i radionica obuhvataju sve teme po programu za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova BZR koja su predviđena pravilnikom. Pored Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu, pripreme će obuhvatiti još 22 podzakonska akta koja morate da znate za polaganje ispita.
Svi poslodavci moraju da imaju lice za BZR
Za preduzeća koja zapošljavaju više od 20 ljudi, prisustvo Lica za bezbednost i zdravlje na radu nije samo preporučljivo već i zakonska obaveza. Ovo lice mora posedovati ne samo odgovarajuće kvalifikacije već i dokaz o položenom stručnom ispitu za obavljanje dužnosti u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Važno je naglasiti da obaveza imenovanja Lica za bezbednost i zdravlje na radu postoji i za preduzeća sa manje od 20 zaposlenih, osim u specifičnim sektorima kao što su trgovina, ugostiteljstvo, turizam, zanatske i lične usluge, finansijsko-tehničke i poslovne usluge, obrazovanje, nauka i informacione tehnologije, zdravstvena i socijalna zaštita, te stambeno-komunalne delatnosti.
Potrebno je shvatiti da zanemarivanje ovih propisa može rezultirati ozbiljnim sankcijama, uključujući i visoke novčane kazne. Kao poslodavci, suočeni ste s pravnom odgovornošću da osigurate bezbedno i zdravo radno okruženje za sve zaposlene. Neispunjavanje ovih zakonskih obaveza ne samo da ugrožava dobrobit vaših zaposlenih već i izlaže vaše poslovanje značajnom finansijskom i reputacionom riziku.
Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu koji je donet u maju 2023. godine predviđa i obavezu poslodavaca da usklade poslovanje u roku od dve godine. Dakle, do maja 2025. poslodavci moraju imati lice za bezbednost i zdravlje na radu koje ima licencu za obavljanje ovih poslova.
Stručni ispit za bezbednost i zdravlje na radu polaže se kod Uprave za bezbednost i zdravlje na radu, a sve informacije o dokumentaciji potrebnoj za polaganje ispita možete saznati na sajtu Uprave.
Šta dobijate:
30 časova predavanja
Radionice
Skripte
Teme
Međunarodni pravni izvori u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i sistem bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji
- Rezolucija o pridruživannju EU
- Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica, sa jedne strane, i Republike Srbije sa druge strane (uslovi rada jednake mogućnosti; saradnja u oblasti socijalne zaštite)
- Osnivački akti EU (bezbednost i zdravllje na radu u Ugovoru o funkcionisanju EU)
- Sekundarni izvori prava EU (Direktiva Saveta 89/391/EEZ od 12. juna 1989. godine o uvođenju mera za podsticanje poboljšanja bezbednosti i zdravlja na radu)
- Revidirana evropska socijalna povelja (pravo na bezbedne i zdrave radne uslove)
- Rezolucija Saveta EU od 21. decembra 1987. godine o bezbednosti, higijeni i zdravlju na radu
- Konvencija Međunarodne organizacije (Konvencija 155 o zaštiti na radu, zdravstvenoj zaštiti i radndoj okolini)
- Konvencija 161 o službama medicine rada, Konvencija 81 o inspekciji ada u industriji i trgovini
- Konvencija 187 o promotivnom okviru bezbednosti i zdravlja na radu
- Pojam i materija Ustava (zabrana diskriminacije; nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta; sloboda preduzetništva; nadležnost Republlike Srbije)
- Zakonodavstvo u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu)
- Krivično zakonodavstva
Prava, obaveze i odgovornosti poslodavaca i zaposlenih prema propisima iz oblasti rada, zdravstvene zaštite i socijalnog osiguranja (radni odnosi, zdravstvena zaštita, zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje)
- Opšti propis o radu (Zakon o radu)
- Opšti propis o zdravstvenoj zaštiti (Zakon o zdravstvenoj zaštiti)
- Opšti propis o zdravstvenom osigurnaju (Zakon o zdravstvenom osiguranju)
- Opšti propis o penzijskom i invalidskom osiguranju (Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju
Način i postupak procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini
- Način i postupak procene rizika u skladu sa
- Pravilnikom o načinu i postupku procene rizika na radnom mestu i u radnoj oolini i Smernicama za procenu rizika EUISBN92-827-4278-4 iz 1996. godine.
- Pravilnik o postupku pregleda i provere opreme za rad i ispitivanja uslova radne okoline
- Pravilnik o prethodnim i periodičnim lekarskim pregledima zaposlenih na radnim mestima sa povećanim rizikom
- Pravilnik o bezbednosti mašina
Opšte i posebne mere bezbednosti i zdravlja na radu
- Objekti, prostorije i prostori namenjeni za rad (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na radnom mestu)
- Sredstva za rad (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad)
- Sredstva i oprema za ličnu zaštitu na radu (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju sredstava i opreme za ličnu zaštitu n a radu
- Oznake za bezbednost i/ili zdravlje na radu (Pravilnik o obezbeđivanju oznaka za bezbednost i/ili zdravllje na radu)
- Mere bezbednosti i zdravlja na radu prilikom izvođenja građevinskih radova (Uredba o bezbednosti i zdravlju na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima; Pravilnik o zaštiti na radu pri izvođenju građevinskih radova; Pravilnik o sadržaju elaborata o uređenju gradilišta)
- Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri ručnom prenošenju tereta (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri ručnom prenošenju tereta)
- Mere bezbednosti i zdravllja na radu pri izlaganju hemijskim materijama (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri izlaganju hemijskim materijama
- Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri korišćenju opreme za rad sa ekranom (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad sa ekranom
- Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri izlaganju biološkim štetnostima (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri izlaganju biološkim štetnostima
- Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri izlaganju azbestu (Uredba o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri izlaganju azbestu)
Radionica:
Način i postupak procene rizika na konkretnom radnom mestu
Nakon predavanja oganizujemo i praktičnu radionicu uživo u Beogradu na kojoj ćete kroz studiju slučaja steći znanja o proceni rizika na radnom mestu.
Teme kojima ćemo se baviti na radionici:
– Detaljan prikaz metode procene rizika na radnom mestu
– Izrada odluke o pokretanu postupka procene rizika
– Izrada plana sprovođenja postupka procene rizika
Pogledaj kako je izgledala radionica na prošlom ciklusu obuke
Predavanja se snimaju
Kompletna predavanja se snimaju, pa ukoliko ne budete mogli da ih pratite u predviđenom terminu, možete pogledati snimak predavanja čak tri meseca nakon što se pripreme održe.
Za koga su pripreme za polaganje stručnog ispita iz Bezbednosti i zdravlja na radu?
Pripreme su namenjene licima koja su imenovana za obavljanje poslova za bezbednost i zdravlje na radu, ali i svima koji trenutno nisu na ovoj poziciji, a žele da polačasovažu stručni ispit iz bezbednosti i zdravlja na radu
Zašto trebate da se prijavite?
U narednom periodu će uslediti velike potražnja za zaposlenima koji imaju licencu za obavljanje poslova iz bezbednosti i zdravljan a radu.
Prema Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu “poslodavci su dužni da organizuju svoje poslovanje u skladu sa ovim zakonom u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog zakona“. Dakle, do maja 2025. poslodavci moraju uskladiti poslovanje sa zakonom, što znači da moraju imati zaposleno lice za bezbednost i zdravlje na radu.
Sticanjem licence za obavljanje poslova za bezbednost i zdravlje na radu postajete konkurentniji na tržištu rada i samim tim imate više mogućnosti za zaposlenje.
Termini:
21. 02. od 10:00 do 15:00h – Predavanje
Predavači
Vera Božić Trefalt
Stručnjak za bezbednost i zdravlje na radu Bivša direktorica Uprave za bezbednost i zdravlje na radu
dr Petar Bulat
specijalista medicine rada i uži specijalista profesionalne toksikologije kao i radiološke zaštite
Mr Sima Kosić
ekspert za bezbednost i zdravlje na radu