Šta treba da znam o pismenom delu pravosudnog ispita?

Polaganje pravosudnog ispita predstavlja važan korak ka sticanju prava na bavljenje pravničkom profesijom. Ispit se sastoji iz dva segmenta: pismenog i usmenog dela. Pismeni deo ispita je prvi korak koji kandidati moraju da savladaju i često izaziva veliki strah, pogotovo kod kandidata koji se prvi put sreću sa pisanje akata.

U ovom članku, bavićemo se detaljima vezanim za pismeni deo ispita, kako bismo vam pomogli da kada budete spremali ovaj deo ispita budete informisani.

Tehnički aspekti pismenog dela ispita:

Pismeni deo ispita obično se održava na početku meseca, u prvoj sedmici. Termini se mogu razlikovati zavisno od grada u kojem polažete, da biste imali precizniju orjentaciju dajemo vam primer termina pismenog dela ispita održanog u septembarskom ispitnom roku:

U Beogradu ispit je održan: 3. i 4. septembra 2024. godine.

U Novom Sadu je ispit je održan 2. i 3. septembra 2024. godine.

Pre početka ispita, kandidati se identifikuju, što znači da je neophodno poneti važeću ličnu kartu. Prozivanje kandidata vrši se po azbučnom redu, a nakon toga, kandidati ulaze u salu gde im se dodeljuju mesta za sedenje, takođe prema azbučnom redu. Pre samog početka ispita, sekretar odbora daje dodatna uputstva o tehničkim aspektima ispita.

Važno je napomenuti da kandidati tokom pismenog ispita ne biraju sami sto, već se raspoređuju prema već unapred određenom redu. Kada započinjete pisanje zadatka u vežbanku, ostavite polovinu prve strane praznom i obavezno vodite računa o urednosti samog rada. Savetuje se da ponesete više hemijskih olovaka, imate i piši-briši hemijske koje su vam dobra opcija za urednost samog rada. Ponesite i nekoliko, bar deset praznih papira kako biste sebi sa strane mogli pisati neke smernice. Bitno je da znate da cepanje stranica vežbanke nije dozvoljeno.

Četiri sata je dovoljno za pisanje zadatka, ali relativno brzo prođe, tako da se skoncentrišite na samom početku kako biste odredili u kom pravcu idete u zadatku, jer kasnije imate manje vremena da počnete ispočetka.

Kakvi zadaci vas očekuju na pismenom delu pravosudnog Ispita?

Kandidati na pismenom delu ispita mogu očekivati zadatke za pisanje različitih pravnih akata. Na ispitu iz krivičnog prava, najčešće se postavljaju zadaci koji se odnose na pisanje presude, optužnice, privatne tužbe, optužnog predloga ili žalbe. Iako se najčešće dobija zadatak pisanja presuda, važno je pripremiti se za sve moguće tipove zadataka.

Kada je u pitanju Građansko pravo, zadaci mogu biti iz različitih oblasti, mada se najčešće odnose na pisanje presude iz oblasti Obligacionog prava. S obzirom na širok spektar mogućih tema, preporučujemo da se više posvetite građanskoj materiji prilikom spremanja i vežbanja, neka to bude bar nekoliko dana više.

Da li je bitnija forma pravnog akta ili tačnost rešenja?

Jedno od pitanja koje muči mnoge kandidate jeste da li je važnija forma zadatka ili samo rešenje. Znamo da ni naša sudska praksa nije ujednačena i da je moguće da sudovi zauzmu različite stavove po istom pitanju, zato obratite pažnju da vam pravni akt sadrži sve propisane elemente i nemojte se opterećivati ukoliko se vaša kvalifikacija razlikuje od kvalifikacije vaših kolega.

Potrudite da zadatak bude kompletan i da sadrži sve što je potrebno, bez obzira na specifičnost zadatka i na rešenje istog, zakon uzmite kao merodavan, a formu kao obaveznost . Bitno je da se odluka koju donesu potkrepi čvrstim argumentima i zakonskim odredbama. Na ispitu uvek prvo utvrdite činjenično stanje, a zatim pronađite odgovarajuću zakonsku argumentaciju, posle kvalifikacije, u obrazloženju branite čvrsto svoj stav kako biste dokazali svim argumentima da stojite iza svoje odluke.

Rezultati pismenog dela ispita:

Pismeni rad kandidata ocenjuje se sa „odlično„, „dobro“ i „ne zadovoljava„.

Rezultate pismenog dela ispita kandidati mogu saznati putem sajta Ministarstva pravde ili usmeno pre početka usmenog dela ispita-datum je uvek označen na rasporedu polaganja usmenog dela ispita. Informacije o rezultatima pismenog dela kandidati u Novom Sadu dobijaju od sekretara.

Šta ako ne položim pismeni deo ispita?

Ukoliko kandidat padne pismeni deo ispita, tj ako njegov rad bude ocenjen sa „ne zadovoljava“, i ako na rezultatima bude pisalo NIJE POLOŽIO, kandidat ne može polagati usmeni deo ispita iz tih predmeta.

Na primer, ako padnete pismeni deo ispita iz Krivičnog prava, na usmenom delu ispita možete polagati sve ispite, osim Krivičnog prava.  A ukoliko, padnete pismeni deo ispita iz Građanskog prava, na usmenom delu ispita možete polagati sve ispite, osim Građanskog prava.

Ukoliko padnete pismeni deo iz oba predmeta, onda na usmenom delu ispita možete polagati preostalih pet ispita.

Kao naknadni kandidati imate pravo da polažete pismeni, a potom i usmeni deo ispita iz predmeta koji niste položili kao redovni kandidat.

Šta ako se ne pojavim na pismenom delu ispita?

Ukoliko ne izađete na polaganje pismenog dela ispita, nemate pravo da polažete usmeni deo ispita. Imajte na umu, da polaganje pismenog dela predstalja početak polaganja ispita i da time ostavrujete pravo na polaganje usmenog dela.

Pa ukoliko ne izađete na pismeni u roku za koji ste se prijavili, a potom ni na usmeni- jer nemate pravo, pali ste pravosudni ispit i u tom roku. 

Zato je naš savet da se prvo skoncetrišete na učenje i spremanje ispita, a onda pre prijave ispita pročitate sve bitne informacije o samoj prijavi i polaganju ispita, mi ćemo se truditi da vam kroz naše članke i rad na društvenim mrežama približimo i olakšamo spremanje ovog ispita.

Potrebna vam je pomoć oko pripreme Pravosudnog ispita?

Ukoliko vam je potrebna podrška u pripremi za pravosudni ispit, Kec Grupa iz Novog Sada je prava adresa za vas! Organizujemo XI ciklus pripremne nastave za pravosudni ispit koji počinje 04. oktobra i traje do 28. decembra. U okviru naših priprema, dobijate predavanja iz svih sedam predmeta, kao i specijalizovane radionice posvećene pismenim zadacima.

Do sada, više od 700 pravnika koji su učestvovali u našim pripremama ostvarili su impresivnu prolaznost, sa 92% kandidata koji su položili svih sedam ispita. Cilj naša nastave je da naši polaznici ne prolaze sami kroz proces učenja i da im pružimo podršku uz koju će efikasnije i lakše spremiti ovaj, istina, obiman i stresan ispit.

Za više informacija o pripremama i prijavama, pogledajte link ispod. 

Оставите одговор